No 2025. gada 1. janvāra līdz gada beigām Somija un Ālandu salas pārņem Ziemeļvalstu Ministru padomes prezidentūru. Galvenā prioritāte būs veidot vienotu un spēcīgu Ziemeļvalstu reģionu, akcentējot sabiedrības drošību un noturību, ilgtspēju, konkurētspēju un rūpes par bērniem un jauniešiem. Kā ierasts, gadu mijā mainījusies arī Ziemeļvalstu Padomes prezidējošā valsts. Šogad tā būs Zviedrija, kas par prezidentūras virstēmu izraudzījusies Ziemeļvalstu vienotību.
Somija prezidentūras laikā apņēmusies stiprināt Ziemeļvalstu sadarbību, lai uzlabotu noturību un plašu gatavību dažādām krīzēm un hibrīdapdraudējumiem. Programmā uzsvērts, ka Ziemeļvalstu noturība un spēja efektīvi rīkoties krīžu gadījumā jāattīsta konsekventi un saskaņoti, ņemot vērā visas politikas nozares. Iecerēti arī pasākumi, lai padarītu Ziemeļvalstu reģionu par spēcīgu Eiropas mēroga spēlētāju, kas spēj ātri un efektīvi reaģēt uz tādām krīzēm kā dabas katastrofas, pandēmijas un organizētā noziedzība.
Uzsverot apgādes sistēmas drošības nozīmi, Somija turpinās stiprināt Ziemeļvalstu sadarbību apgādes drošības pilnveides jomā, veidojot apgādes drošības tīklu. Lai to īstenotu, vispirms tiks izvērtēti dažādi apgādes drošības aspekti Ziemeļvalstīs un pēc tam tiks definēti veicamie pasākumi un izstrādāts rīcības plāns.
Krīzes situāciju novēršana un pārvarēšana lielā mērā ir atkarīga no uzticības līmeņa sabiedrībā. Izglītība, apmācības un demokrātiskās vērtības nostiprinoši pasākumi vairo izpratni par notikumiem, palīdz attīstīt kritisko domāšanu un nostiprina dažādas mainīgajā pasaulē nepieciešamās prasmes. Prezidentūras programmā par pīlāriem sociālās stabilitātes vairošanai noteikta cilvēku veselība, labklājība, funkcionālo spēju uzlabošana, kā arī taisnīgums un demokrātisku vērtību sargāšana. Būtiska loma atvēlēta arī bērnu un jauniešu tiesībām, labklājībai un līdzdalībai. Aizsargājot bērnu tiesības, prioritātei jābūt bērnu labbūtībai. Lai to nodrošinātu, var būt nepieciešams palielināt bērnu un jauniešu iesaisti sabiedriskos procesos.
Programmā vairākkārt pieminēta arī Ziemeļvalstu sadarbība ar Baltijas valstīm – saistībā ar digitalizāciju, sadarbību iedzīvotāju digitālo kompetenču pilnveidē un kultūras profesionāļu mobilitāti. Ziemeļvalstu sadarbības ministru Andersa Adlerkroica (Anders Adlercreutz) un Annikas Hambrudas (Annika Hambrudd) kopējā vēstījumā teikts:
"Ziemeļvalstu sadarbība ar kaimiņvalstīm kļūst arvien ciešāka. Ar patiesu gandarījumu vērojam, ka Baltijas valstis arvien vairāk jomās sadarbojas ar Ziemeļvalstīm. Turpināsim popularizēt Ziemeļvalstis spēcīgu reģionālo partneri arī plašākā mērogā, īstenojot projektus ar Ziemeļvalstu vēstniecībām visā pasaulē."
Vairāk par Ziemeļvalstu Ministru padomes prezidentūru var uzzināt šeit.
Vairāk par Ziemeļvalstu Padomes prezidentūru var uzzināt šeit.