Šoruden Latvijas Žurnālistu asociācija pasniedza ikgadējo Izcilības balvu labākajiem žurnālistu darbiem Latvijā. Šogad balvai bija nominēti arī divi Daugavpils neatkarīgā medija “Chayka.lv” darbi. Viens no tiem – video raidījums “Mēs esam šeit”, kas tika veidots kopā ar TVNET krievu valodas redakciju un tapa ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā atbalstu.
Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs (NCM) Latvijā kopš 2017. gada finansiāli ir atbalstījis neatkarīgos plašsaziņas līdzekļus, kuri Baltijā saturu veido krievu valodā. Tas ticis darīts, lai mazinātu dezinformācijas izplatību reģionā – pretspēks dezinformacijai un atbalsts atbildīga un iekļaujoša dialoga veicināšanai krievvalodīgo kopienā. Sākotnēji atbalsts krievu valodas satura veidošanai tika piešķirts trīs posmu grantu programmā. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gadā kvalitatīva un uzticama satura pieejamībai Baltijas krievvalodīgajiem iedzīvotājiem bija izšķirīga nozīme. Bija nepieciešama alternatīva Latvijā pārraidītajam Krievijas plašsaziņas līdzekļu saturam. Atbalstot neatkarīgos krievvalodīgos medijus, varam palīdzēt stiprināt demokrātiskās vērtības un veidot noturīgu, iekļaujošu un atbildīgu sabiedrību krievvalodīgo kopienā.
Pēc grantu programmu finansējuma termiņa beigām bija nepieciešams rast citas atbalsta iespējas. Kopš tā laika atbalsts galvenokārt tika mērķēts apmācību un multimediju satura veidošanai sadarbībā ar Baltijas Mediju izcilības centru (BCME). Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs nepiedalās mediju redakcionālajos lēmumos, taču kopā ar BCME uzrauga, vai atbalsts tiek izmantots efektīvi, nodrošinot uzticamu un kvalitatīvu saturu. Atbalsta saņēmēju atsauksmes ir pozitīvas, jo īpaši atbalsta elastības un pielāgojamības dēļ, kas ir būtiski strauji mainīgajā mediju vidē.
Atbalsts plašsaziņu līdzekļiem iet rokrokā ar projektu “FOR-IN”, kura mērķis ir veidot reģionālos integrācijas speciālistu tīklus un rosināt pieredzes apmaiņu. Viens no projekta uzdevumiem ir iedrošināt bēgļus un imigrantus izstrādāt integrācijas programmas un tās īstenot. Pielāgojot “FOR-IN” projekta specifikāciju, tika ieviesti atbalsta pasākumi strauji augošajam skaitam Ukrainas bēgļu. Pieaugot saspīlējumam reģionā, palielinājās Ziemeļvalstu Ministru padomes reģionālo biroju nozīme Narvā un Daugavpilī, sekmējot sadarbību ar etniski, sociāli un lingvistiski atšķirīgām kopienām. Reģionālie biroji un līdz ar to Ziemeļvalstu klātbūtne Latvijas un Igaunijas pilsētās Krievijas pierobežā skaidri apliecina Ziemeļvalstu apņēmību pastiprināt sadarbību ar reģionālajiem partneriem.
Papildus atbalstam atsevišķiem plašsaziņas līdzekļiem finansējums tika piešķirts projektam “Multimediju satura dažādošana mazākumtautību auditorijai Baltijas valstīs”, kas īstenots ciešā sadarbībā ar BCME. Šis atbalsts tika izmantots video raidierakstam “Vēl Reālāks Daugavpils” (oriģinālais nosaukums krievu valodā – “Ещё более настоящий Даугавпилс”). Tas ir izklaidējošs sarunu raidījums, kurā piedalās pilsētas iedzīvotāji. Raidieraksta 11 epizodes tika publicētas un joprojām ir pieejamas “Chayka.lv” YouTube kanālā.
Šā raksta ievadā minēto video kolekcija “Mēs esam šeit” (“Мы здесь”), ko “Chayka.lv” veidoja sadarbībā ar TVNET krievu valodas redakciju, ir reālu cilvēku stāsti – dzīvesstāsti un skaudra pieredze, kad, karam sākoties, viņi bija spiesti pamest mājas Ukrainā, Krievijā un Baltkrievijā, un uz nenoteiktu laiku apmesties Latvijā. Stāsti tika publicēti www.Chayka.lv un YouTube kanālā (krievu valodā ar subtitriem latviešu valodā), kā arī www.rus.tvnet.lv.
Nupat noslēdzies arī sadarbības projekts ar neatkarīgo mediju krievu valodā “Pskovskaya Guberniya”. Kopš 2000. gada tas darbojās Pleskavas reģionā, taču 2022. gadā redakcija nevarēja turpināt darbu Krievijā, un par pagaidu mītnes zemi izvēlējās Latviju. “Pskovskaya Guberniya” ir neatkarīgs reģionālais ziņu un pētnieciskās žurnālistikas laikraksts, kas raksta par tādiem tematiem kā izglītības iestāžu un sociālā sektora objektu optimizācija Pleskavas reģionā, korupcijas skandāli, Pleskavas desantnieku nāve Ukrainā un par citām tēmām. Projekta atbalstam tika izmantoti līdzekļi, kas kļuva pieejami pēc Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja slēgšanas Sanktpēterburgā 2022. gadā.
Pašlaik nav paredzēts atbalstīt citus plašsaziņas līdzekļus krievu valodā. Individuālu pieteikumu gadījumā atbalsta iespējamība tiks izvērtēta atbilstoši situācijai vietējā mediju vidē.
Foto: Magnus Frīderbergs (Magnus Fröderberg)/norden.org