27. aprīlī Daugavpilī, organizācijas “New East” telpās ar diskusiju un muzikālu priekšnesumu noslēdzās Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā atbalstītais projekts “МЫ ЗДЕСЬ”. Projektu realizēja Daugavpils neatkarīgais medijs Chayka.lv sadarbībā ar ziņu portālu RUS TVNET.
Noslēguma pasākumā piedalījās un ar pieredzes stāstiem un iespaidiem dalījās Chayka.lv galvenā redaktore Inna Plavoka, RUS TVNET galvenā redaktore Ērika Staškeviča, RUS TVNET žurnāliste Raisa Smirnova, Daugavpils teātra aktieris Vadims Bogdanovs un viens no projekta varoņiem – Rīgā dzīvojošais krievu aktieris Artūrs Smoļaņinovs, kurš savā dzimtenē tiek uzskatīts par “ārvalstu aģentu”. Iespēja satikt projekta veidotājus un stāstu varoņus pulcēja plašu interesentu loku. Projekta pamatā ir sarežģītā politiskā situācija Latvijas kaimiņvalstīs, tāpēc likumsakarīgi, ka arī noslēguma pasākumā sarunas par dalībnieku motivāciju vai bažām, iesaistoties šajā projektā, pavadīja kara tematika.
Inna Plavoka ievadrunā pastāstīja, ka projekta idejas pamatā ir kāda grāmata baltkrievu valodā, kurā apkopoti baltkrievu stāsti. Inna ir pārliecināta, ka emocionāli, personiski stāsti ir labākais veids, kā aizsniegt dezinformācijas pārņemtus ļaudis un izskaidrot joprojām notiekošo karu. Video formāts ļauj paspilgtināt emocionālos vēstījumus un padara stāstus personiskākus. Projekta ietvaros tika nofilmēti 24 stāsti – 12 Latgalē un 12 Rīgas reģionā. Tie ir personīgi pieredzes stāsti. Tos stāsta cilvēki, kuri kara vai varas iestāžu agresīvās politikas dēļ bija spiesti pamest savas mājas Ukrainā, Baltkrievijā vai Krievijā un pārcēlās uz Latviju.
Viens projekta veidotājiem, Daugavpils teātra aktieris Vadims Bogdanovs, kuram šī bija pirmā dokumentālās žurnālistikas pieredze viņa karjerā, iesaisti šajā projektā skaidroja ar nepieciešamību palīdzēt praktiski, nevis tikai ar atbalsta vārdiem sociālajos tīklos. Viņš piekrīt Innas sacītajam, ka personiski cilvēkstāsti ir spēcīgs pretsvars dezinformācijai. Projekta veidotāji uzskata, ka grūtības pierunāt bēgļus no Ukrainas un Baltkrievijas dalīties savos stāstos, tikai pamato šā projekta nepieciešamību un liecina, ka situācija šo ļaužu dzimtenē ir sarežģītāka nekā spējam apjaust miera laikos Latvijā.
Pēc dalības projektā daži varoņi saņēmuši draudu vēstules un daudz negāciju interneta vidē, tomēr vairumam dalībnieku drosme attaisnojās. Viņi iemantoja pārliecību, ka nav vieni – sajuta atbalstu, ieguva domubiedrus, draugus un saņēma reālu palīdzību, piemēram, atrada darbu vai mājokli.
Pasākuma noslēgumā viens no projekta varoņiem, aktieris Artūrs Smoljaninovs, kurš Latvijā nodibinājis grupu “CheLovek”, izpildīja trīs savas dziesmas – “Hypnos”, “After” un “Stop the War”. Pēdējā no dziesmām atstāja spēcīgu smeldzi apmeklētājos, atgādinot, ka karš un ar to saistītās ciešanas nav beigušās.
Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā atbalsta mediju platformu Chayka.lv, jo tas aizstāv demokrātiskas vērtības, to skaitā vārda brīvību, plašsaziņas līdzekļu neatkarību un brīvu piekļuvi uzticamai informācijai. Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība nolūkā stiprināt demokrātiskās vērtības un sekmēt iedzīvotāju pilsonisko aktivitāti aizsākās jau pirms vairāk nekā trīsdesmit gadiem. Tādējādi kopīgiem spēkiem veidojam spēcīgu, kritiski domājošu sabiedrību, kas spēj stāties pretī visdažādākajiem izaicinājumiem un veidot labāku dzīvi mums visiem nākotnē.
“МЫ ЗДЕСЬ” stāsti pieejami platformā YouTube vai Chayka.lv tīmekļa vietnē.
Noslēdzoties stāstu projektam “МЫ ЗДЕСЬ”, turpinām atbalstīt šā medija redakciju latviešu valodā – Chayka Latviski –, kas darbu sāka šā gada aprīļa vidū. Pagaidām izmēģinājuma versijā tā darbojas tikai sociālajā vietnē “Facebook”.
Par projektu “МЫ ЗДЕСЬ” un par projekta noslēguma pasākumu informēja plašsaziņas līdzekļi LSM.lv, RUS.LSM.lv, RUS TVNET.
Foto: Valija Platace, Chayka.lv