ANO 16 dienu kampaņas pret dzimumā balstītu vardarbību ietvaros Centrs MARTA 28. novembrī rīkoja starptautisku konferenci “Efektīva seksuālās vardarbības un ekspluatācijas upuru aizsardzība”. Ar vērtīgu pieredzi dalījās eksperti no deviņām valstīm, arī no Ziemeļvalstīm.
Šī konference bija nozīmīga ne vien tīklošanās un starptautisku kontaktu nostiprināšanas, bet lielā mērā tieši vērtīgā satura un bagātīgās informācijas dēļ. Pieredzes un informācija apmaiņa, kā arī cieša sadarbība starp valstīm palīdz efektīvāk atklāt un novērst seksuālās vardarbības un ekspluatācijas noziegumus un sniegt visaptverošu aizsardzību upuriem. Konferences tēmas: pakalpojumi, kas veicina cietušos iestāties par savām tiesībām un meklēt aizsardzību; efektīva izmeklēšana un kriminālvajāšana, lai nodrošinātu cietušo aizsardzību; mazaizsargāto grupu tiesību aizsardzība un pieprasījuma pēc seksuālas izmantošanas mazināšana.
Starptautiskā konference aizsākās ar iekšlietu ministra Riharda Kozlovska un Valsts policijas vadītāja Armanda Ruka uzrunām. Dalībnieki – izmeklētāji un nozares profesionāļi no dažādām valstīm – dalījās ar ikdienas darbā gūtajām atziņām, stāstīja par praktiskām darba un cietušo aizsardzības uzlabošanas metodēm, atbalsta pakalpojumiem un jaunākajām izmeklēšanas metodēm, kā arī dalījās pieredzē par vainīgo saukšanu pie atbildības, noziegumu izmeklēšanu, īpaši uzsverot tiešsaistes vidē pastāvošos draudus.
Iekšlietu ministrs savā uzrunā veltīja atzinības vārdus centra MARTA komandai un uzsvēra, cik daudz vēl darāms Latvijā, lai garantētu iedzīvotāju drošību:
“Neviena vardarbības forma nav pieņemama. Pētījumi liecina, ka sešos no desmit gadījumiem varmāka ir bijis alkohola vai narkotiku reibumā. Mums jāstrādā pie prevencijas, īpaši bērnu un jauniešu izglītošanā. Esmu gandarīts, ka no nākamā gada vidus ieviesīsim modernas tehnoloģijas varmāku uzraudzībai – elektroniskās aproces, kas nodrošinās lielāku drošību upuriem.”
Uzrunas konferencē teica arī Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunde (Karin Höglund) un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Ēriksons, kā arī Francijas vēstnieks Latvijā Manuels Lafons Rapnuijs (Manuel Lafont Rapnouil), Īrijas vēstniece Latvijā Īmera Frīla (Eimear Friel), Nīderlandes vēstniece Latvijā Klaudija Pīterse (Claudia Pieterse) un Lielbritānijas vēstnieka Latvijā pilnvarotais pagaidu vietas izpildītājs Filips Bārklijs (Philip Barclay).
Ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā atbalstu konferencē piedalījās un pieredzē dalījās ekspertes no Norvēģijas un Ukrainas: Ingera Brita Holma (Inger Brit Holm) no organizācijas “Alternatīva vardarbībai” (“Alternativ til Vold”, Norvēģija) un Anžela Moiseienko no organizācijas “Čerņihivas tīkls” (“Чернігівська Мережа”, Ukraina). Ar Zviedrijas vēstniecības Latvijā atbalstu piedalījās arī Janna Davidsone (Janna Davidson), Zviedrijas cilvēku tirdzniecības novēršanas koordinatore. Viņa detalizēti stāstīja par aktuālajiem izaicinājumiem, statistiku un risinājumiem Zviedrijā.
Konference noritēja Ziemeļvalstu Ministru padomes finansēta “Prosperous Future” projekta “Ziemeļvalstu labākā prakse: Latvijas un Ukrainas pilsoniskās sabiedrības organizāciju stiprināšana un atbalsta sistēmu uzlabošana personām, kas cietušas no vardarbības dzimuma dēļ” (“Best Practices from the Nordic Region: Strengthening Civil Society Organizations of Latvia and Ukraine and Enhancing Support Systems for Gender-Based Violence Victims”) ietvaros.
Projekta galvenais mērķis ir sniegt Latvijas un Ukrainas pilsoniskās sabiedrības organizācijām nepieciešamās zināšanas, prasmes un resursus, izmantojot Norvēģijas un Somijas partneru pieredzi. Projekta nolūks ir veicināt labākās prakses un metodoloģiju apmaiņu, lai uzlabotu atbalsta un rehabilitācijas pakalpojumus vardarbības upuriem. Paredzēts īstenot virkni aktivitāšu, tostarp apmaiņas vizītes starp partnerorganizācijām, darbnīcas, apmācības sesijas un mentoringu. Šīs aktivitātes nodrošina iespējas praktiskai apmācībai, pieredzes apmaiņai un sadarbību veidošanai starp iesaistītajiem dalībniekiem.
Konferences video ieraksts ir pieejams Centra MARTA YouTube kanālā.
Centrs MARTA ir sieviešu tiesību aizstāvības organizācija Latvijā, kas sniedz profesionālus sociālos, juridiskos, psiholoģiskos pakalpojumus vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušām pieaugušām personām, nodrošina palīdzību sievietēm un viņu bērniem, kuri atrodas ievainojamās dzīves situācijās.