Ikgadējais forums “5G Techritory” šogad Rīgā notika 18. un 19. oktobrī, pulcējot 5G speciālistus, politikas veidotājus un nozares organizāciju līderus, lai diskutētu par 5G attīstību un par Baltijas jūras reģionā, Eiropā un ārpus tās īstenojamiem pasākumiem. Šogad pasākuma virstēma bija “5G darbībā”, un tika pārrunātas tādas tēmas kā metavirziena tehniskā gatavība iespējamiem apdraudējumiem saistībā ar 5G, Open RAN attīstība, 6G pētniecība un digitālo projektu vadība. Šajās dienās notika tematiskie semināri, tehniskie demonstrējumi, ekspertu prezentācijas un paneļdiskusijas.
Ziemeļvalstu Ministru padome arī šogad bija foruma “5G Techritory” stratēģiskais partneris, jo foruma misija saskan ar Ziemeļvalstu Ministru padomes mērķiem. Viens no tiem ir kļūt par konkurētspējīgu reģionu, kura ilgtspējīgas attīstības pamatā ir zināšanas, inovācijas, mobilitāte un digitālā integrācija, kas tieši saistās ar 5G tehnoloģiju attīstības virzienu šajā reģionā.
Ziemeļvalstu Ministru padomes ģenerālsekretāre Kārena Ellemane (Karen Ellemann) pasākumā uzstājās ar spēcīgu runu, uzsverot 5G tīkla pārveides potenciālu un nodēvējot 5G par inovāciju virzītājspēku digitālās veselības aprūpes, e-komercijas un attālinātā darba jomā. Viņa arī uzsvēra, cik būtiska nozīme ir politiskajai apņēmībai ieguldīt līdzekļus 5G tehnoloģijās un to taisnīgai sadalei.
Kārena Ellemane sacīja: “Strādājot kopā, mēs varam spēcināt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kopējo pārstāvniecību globālajos forumos, tādējādi pozitīvi ietekmējot politikas dienaskārtību un pamatnostādņu izstrādi 5G jomā. Mums kā vienotam reģionam ir svarīgi, lai tās atbilstu mūsu vērtībām. Sadarbība vienmēr ir bijusi svarīga, un, iespējams, tagad tā ir vēl būtiskāka nekā jebkad.”
Ziemeļu Ministru padomes direktors Stefans Ēriksons (Stefan Eriksson) savā uzrunā uzsvēra 5G izšķirošo lomu Ziemeļvalstu “Vīzija 2023” īstenošanā un reģionālās sadarbības nozīmi vērienīgu iniciatīvu īstenošanā digitalizācijas jomā.
“Ziemeļvalstis ir vienojušās par ambiciozu mērķi – līdz 2030. gadam kļūt par ilgtspējīgāko un integrētāko reģionu. Progresīvām digitālajām tehnoloģijām un datu apstrādes risinājumiem ir izšķiroša nozīme šo mērķu sasniegšanā. 5G tehnoloģijas ir būtisks elements, sekmējot Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbību digitalizācijas jomā, turklāt tām ir milzīgs potenciāls veicināt inovācijas, uzlabot savienojamību un datu apmainu, atvieglot ikdienas pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem un stiprināt reģiona konkurētspēju digitālajā vidē pasaules mērogā,” sacīja Stefans Ēriksons.
Pasākuma ietvaros Nordregio pētniece Sigrīda Jessena (Sigrid Jessen) uzstājās paneļdiskusijā par digitālo pieejamību. Šajā sesijā uzmanības centrā bija digitālo tehnoloģiju pieejamība, izaicinājumi un plašās iespējas, un tika pārrunāta arī Eiropas Pieejamības direktīvas ietekme un nozīme iekļaujošas un vienlīdzīgas piekļuves sekmēšanā digitālajā jomā.
Konferences turpinājumā Ziemeļvalstu reģionālās attīstības institūcijas Nordregio pārstāve Anna de Hesus (Ana De Jesus) prezentēja Ziemeļvalstu un Baltijas valstu ministru kartēšanas un sadarbības projektu digitalizācijas jomā “Ziemeļvalstu un Baltijas valstu 5G monitoringa rīks – 5G Ziemeļvalstu un Baltijas valstu datu centrs”. Viņa paskaidroja, ka tā galvenais uzdevums ir uzraudzīt 5G attīstību Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionā, izcelt inovatīvus 5G tehnoloģijas lietojumus un sekmēt pārrobežu sadarbību.
Savukārt 5G Data Hub ir daudzpusīgs rīks – dinamisks 5G datu panelis –, kas sniedz 5G/6G jomas pārstāvju unikālajām vajadzībām un prioritātēm atbilstošos datus un rādītājus. Šim rīkam ir parocīga filtrēšanas iespēja, kas ļauj izvēlēties ērtāko datu un rādītāju attēlošanas veidu.
Pasākumā izskaņā notika Ziemeļvalstu un Baltijas valstu pārstāvju paneļdiskusija par sadarbības izaicinājumiem 5G vidē. Tika pārrunāta regulatīvo iestāžu loma un iespējamie risinājumi speciālistu kompetences līmeņa celšanai. Tika pārrunātas arī Islandes sadarbības iniciatīvas, Norvēģijas 5G rūpniecības forums un universitāšu loma 5G tehnoloģiju un inovāciju attīstībā. Diskusijā piedalījās trīs Ziemeļvalstu pārstāvji: Bērds Reians (Bård Reian), Norvēģijas Komunikācijas pārvaldes (NKOM) vecākais inženieris; Torgeirs Sigurdarsons (Thorgeir Sigurdarson), Islandes Elektronisko sakaru biroja (ECOI) Platjoslas datu analīzes nodaļas vadītājs; un Maikls Nilsons (Michael Nilsson), Distances tehnoloģiju centra projektu vadītājs. Diskusīju vadīja Heidi Himmanena (Heidi Himmanen), Somijas Transporta un sakaru aģentūras Traficom vecākā padomniece. Elīna Līdere, LMT Inovāciju ekosistēmu nodaļas vadītāja, un Olivers Lekks, Telia Radio tīkla nodaļas vadītājs, dalījās ar labākās prakses piemēriem un mobilo sakaru operatoru izaicinājumiem jauno tehnoloģiju kontekstā.
Šogad 5G Techritory uzņēma vairāk nekā 1600 dalībnieku no 77 valstīm; 34 sesijās uzstājās 146 runātāji. Pasākums uzskatāms par veiksmīgu ne vien spēcīgo runātāju un plašās rezonanses, bet arī parakstīto saprašanās memorandu dēļ, kas palīdzēs nostiprināt globālās saistības 5G inovāciju jomā. Šis forums nostiprina Ziemeļvalstu un Baltijas jūras valstu pozīcijas pasaulē kā svarīgiem spēlētājiem, kas veido tendences un rada inovatīvus risinājumus 5G tehnoloģiju izmantošanā.
Par 5G Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vairāk var uzzināt analītiskajā ziņojumā "5G loma pārejā uz digitālo un ilgtspējīgo ekonomiku Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs" (angliski).
Par forumu “5G Techritory” un runātājiem – šeit (angliski).