Atvērta pieteikšanās Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas “Kultūra” trīs atbalsta veidiem: profesionālu mākslinieku un kultūras darbinieku individuālai mobilitātei, ilgtermiņa un īstermiņa sadarbības tīkliem un mākslinieku rezidencēm. Šī programma atbalsta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbības projektus visās mākslas un kultūras jomās, to sagatavošanu, producēšanu, prezentāciju un izplatīšanu. Tās mērķis ir sekmēt dalīšanos pieredzē un zināšanās, veidot profesionālo kontaktpersonu loku un popularizēt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kultūru un mākslu.
Radoši braucieni jeb mobilitātes atbalsts: 02.01.2024.–31.01.2024. (plkst. 15.59)
Īstermiņa vai ilgtermiņa sadarbības tīkli: 19.01.2024.–19.02.2024. (plkst. 15.59)
Rezidences: 12.02.2024.–12.03.2024. (plkst. 15.59)
Radošie braucieni (mobility funding)
Šim finansiālam atbalstam aicināti pieteikties profesionāli mākslinieki un citu radošo profesiju pārstāvji visās mākslas un kultūras jomās, lai dotos radošā braucienā uz kādu no Baltijas valstīm vai Ziemeļvalstīm līdz 14 dienām. Pretendentiem ir iespēja doties uz kādu no Ziemeļvalstīm (Dāniju, Islandi, Norvēģiju, Somiju, Zviedriju), Baltijas valstīm (Lietuvu vai Igauniju) vai kādu no Ziemeļvalstu pašpārvaldes teritorijām (Ālandu salām, Fēru salām, Grenlandi). Atbalsts paredzēts ceļa un uzturēšanās izmaksu segšanai. Braucieniem var pieteikties arī nelielas grupas (līdz 6 personām), ja visi grupas dalībnieki dodas uz vienu un to pašu vietu, vienā un tajā pašā laikā. Agrākais iespējamais brauciena datums ir astoņas nedēļas pēc pieteikšanās termiņa beigām. Pieteikšanās termiņš ir 2024. gada 31. janvāris (plkst. 15.59).
2023. gadā Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas “Kultūra” kopējā izmaksātā atbalsta summa individuālajai mobilitātei bija 47 255 eiro. Atbalsta saņēmēji: Laine Kristberga, Pēteris Vaickovskis, Jānis Kurševs, Ieva Putniņa, Mārtiņš Miļevskis, Līga Spunde, Normunds Ķirsis, Laima Jaunzema, Agate Pooka, Agnese Pauniņa, Krišjānis Sants, Rihards Efeja-Lībietis, Aksels Kaulakāns, Elīna Vītola, Toms Burāns, Katrīna Dūka, Mētra Saberova, Ilze Vēze-Balode, Laura Šterna, Agnese Krivade, Iveta Pole, Ieva Niedre, Ance Strazda, Paula Pļavniece, Klāvs Mellis, Reinis Boters, Āris Matesovičs, Anna Ulberte, Jette Loona Hermanis, Katrīna Neiburga, Karīna Zeļonka, Martina Buhagiar, Enigma Atholde, Niko Blūmane, Lilita Dunska, Ance Pudāne, Ingūna Levša, Laima Jaunzema, Ieva Jakuša.
Īstermiņa un ilgtermiņa sadarbības tīklu izveide (network funding)
Finansiālais atbalsts sadarbības tīklu veidošanai tiek piešķirts nolūkā sekmēt sadarbību starp dažādu kultūras jomu pārstāvjiem, veidot partnerattiecības un mācīties vienam no otra, pilnveidot kontaktus, dalīties pieredzē un pilnveidot zināšanas vai iemaņas. Sadarbības tīklā jāiekļauj vismaz trīs Ziemeļvalstis un/vai Baltijas valstis. Pieteikšanās termiņš ir līdz 2024. gada 19. februārim (plkst. 15.59).
Īstermiņa sadarbības tīklu finansējums ir paredzēts projektiem, kas darbojas viena gada perspektīvā. Ilgtermiņa sadarbības tīklu finansējums ir paredzēts projektiem, kuru aktivitātes ieplānotas līdz trim gadiem. Pagājušajā gadā tika piešķirts atbalsts trīs īstermiņa sadarbības tīkliem, kopumā 52 000 eiro vērtībā. Atbalsta saņēmēji: Cindy & Kate, Baltic lines un Baltic Dance Platform.
Rezidenču centri (artist residencies)
Finansējums mākslinieku rezidenču centru atbalstam paredzēts mākslinieku rezidenču centriem Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs, lai tie varētu uzņemt profesionālus māksliniekus un radošo profesiju pārstāvjus no citām šī reģiona valstīm. Tas sedz ceļa, uzturēšanās un citas tieši ar mākslinieka uzņemšanu saistītās izmaksas. Pieteikšanās termiņš ir līdz 2024. gada 12. martam (plkst. 15.59).
Galerija RIXC saņēma mākslinieku rezidenču atbalstu 2022. gadā. Somu mākslinieks Marko Timlins (Marko Timlin) šobrīd uzturas galerija RIXC rezidencē, kur apskatāma viņa izstāde un notika koncerts. Mākslinieks dalās pārdomās par šo iespēju:
“Manuprāt, vissvarīgākais un skaistākais mākslinieku rezidences aspekts ir tas, ka rezidences laikā katru dienu var strādāt bez pārtraukumiem. Un ka, protams, šāds nepārtraukts māksliniecisks darbs, katru dienu, katru vakaru, kad tu kaut ko veido un attīsti, ir tas, kas rada māksliniecisko kvalitāti. Jo es patiesi ticu, ka, lai radītu jēgpilnu mākslas darbu, ir jāpavada laiks ar šo mākslas darbu. Un tas attiecas uz visiem mākslas veidiem – deju, teātri, skaņu mākslu, digitālo mākslu, performances mākslu – cilvēkiem ir jāsaprot, ka ir jāpavada laiks ar šo tēmu, lai tā būtu patiešām laba.”
2023. gadā kopumā Latvijas institūcijas un kultūras jomas pārstāvi saņēma atbalstu 154 000 eiro apmērā. Par visiem atbalsta saņēmējiem un pieteikuma aprakstiem var uzzināt šeit.
Pieteikties var Nordic Culture Point tīmekļa vietnē, iesniedzot pieteikumu angļu valodā. Par pieteikšanās kārtību vairāk var uzzināt šeit (angliski).
Pretendenti no Latvijas jautājumu gadījumā var sazināties ar mūsu padomnieci Ievu Hermansoni, rakstot e-pastu ieva@norden.lv vai zvanot uz tālruni +371 28682639.
Attēlā: Marko Timlins. Foto: Juris Rozenbergs