6. februārī Daugavpilī, Rotko muzeja konferenču zālē, notika seminārs par teritoriālo noturību – spēju un gribu aizsargāt teritoriju pret apdraudējumu un dažādiem riskiem un nodrošināt tās ilglaicīgumu. Tas bija viens posms ESPON TERRES projektā “Territorialising Resilience: Transforming Europe for an Age of Crisis”, kurā dalībniekus iepazīstināja ar projekta mērķiem un teritoriālās noturības jēdzienu un ieguva informāciju par teritoriālās noturības stāvokli Latgalē un gatavību rīkoties potenciālu apdraudējumu gadījumā.
Projekta mērķis ir izveidot mūsdienu izaicinājumiem un tehnoloģiskajām iespējām aktuālu ietvaru teritoriālajai noturībai, ko piemērot Eiropas Savienības mērogā. Stipras sabiedrības pamatu veido spēja pastāvīgi pilnveidoties, kā arī sociālas un institucionālas inovācijas, kultūra un kopīgas demokrātiskās vērtības. Teritoriālā noturība nav tikai spēja novērst, stāties pretī un pielāgoties ārējiem satricinājumiem. Tā ir arī spēja mainīties un iet līdz šim neietus ceļus, lai risinātu esošos reģionālos izaicinājumus un būtu gatavi nākamajiem. Projektu īsteno Ziemeļvalstu pētniecības iestāde Nordregio, kas par efektīvāko risinājumu uzskata dialogu un sadarbību starp pētniekiem (zinātne), politikas veidotājiem (tiesiskais regulējums) un īstenotājiem (operatīvais darbs).
Lai sasniegtu projekta mērķus, gadījumu izpēte tiks veikta sešās vietās Eiropā: Itālijā, Katalonijā, Latvijā, Spānijas pilsētā Teruelā, Ungārijā un Zviedrijā. Projekta uzdevumi:
- izpētīt Eiropas politikas un iepriekšējo ESPON projektu dokumentus;
- apkopot ar teritoriālo noturību saistītos datus pētījuma aptveres reģionos;
- izveidot interaktīvu kartēšanas rīku un ad-hoc komunikācijas materiālus;
- padziļināti analizēt dažādu Eiropas reģionu centienus pēc teritoriālās noturības;
- izstrādāt vadlīnijas par to, kā teritoriālās noturības jēdzienu un pētījumos pamatotus priekšlikumus efektīvāk iekļaut teritoriālās politikas veidošanā ES, nacionālā un reģionālā līmenī.
Seminārā piedalījās divdesmit divi pētnieki, valsts sektora un pilsoniskās sabiedrības pārstāvji, kuri pārstāv dažādas nozares: kultūru, uzņēmējdarbību, drošību un pilsoniski aktīvo sabiedrības daļu. Dalībnieku aktīvā iesaiste grupu darbā sniedza pētījumam neatsveramu informāciju, lai pilnvērtīgi īstenotu projektu, ņemot vērā arī apstākļus Latgalē. Semināra dalībnieki aktīvi iesaistījās praktiskajā darbā un diskusijās par izaicinājumiem valsts austrumu reģionā. Grupās tika pārrunāti un kartēti riski un meklēti risinājumi, lai kopīgi stiprinātu teritoriālo noturību un sagatavotos iespējamām krīzēm nākotnē.
Projekts tiecas uzlabot Eiropas spēju pārvarēt krīzes situācijas. To iecerēts panākt, izstrādājot visaptverošu sistēmu ES, nepārtraukti meklējot iespējas uzlabojumiem un izmantojot sociālās inovācijas un tehnoloģiskās iespējās. Projektu ar Eiropas Savienības Interreg līdzfinansējumu koordinē Ungārijas neatkarīgais pētniecības centrs Hétfa.