Septembra vidū Baltijas un Ziemeļvalstis veikušas apjomīgu reģionālu krīzes simulāciju, lai pārbaudītu gatavību konfrontācijas apstākļiem.
Praktiskajās mācībās piedalījās trīs reģionālās bankas un gandrīz 450 pārstāvju no Dānijas, Igaunijas, Islandes, Latvijas, Lietuvas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas, kā arī atbildīgo Eiropas Savienības iestāžu pārstāvji no Eiropas Komisijas, Eiropas Centrālās bankas, Vienotā noregulējuma valde un Eiropas Banku iestāde. Starptautiskais Valūtas fonds bija pārstāvēts novērotāja statusā.
Simulācijas mērķis bija pārbaudīt iestāžu krīzes pārvarēšanas kompetences un spēju pieņemt saskaņotus lēmumus augstas nenoteiktības un laika spiediena apstākļos. Uzdevums tika veidots saskaņā ar klasisko krīzes stresa testa scenāriju, kurā piedalījās trīs hipotētiskas finanšu institūcijas. Bankas tika vadītas caur trīs scenārija daļām, kas ir daļa no tradicionālā krīzes pārvarēšanas procesa:
- Pāreja no standarta darbības uz stabilizēšanu, ieskaitot likviditātes nodrošināšanu.
- Pāreja no stabilizēšanas uz noregulējumam ar uzraudzības iestādēm.
- Pēc noregulējuma – bankas standarta darbības atjaunošana un atgriešanās tirgū.
Mācībās tika izmantoti ES regulatoriem pieejamie uzraudzības un krīzes vadības rīki. Uzraudzības iestādes izvērtēs mācību rezultātus, sagatavos atskaiti ar secinājumiem, kas tiks ņemti vērā krīžu vadības rokasgrāmatas atjauninātajā versijā. Tas palīdzēs pilnveidot krīzes vadības sistēmu Ziemeļvalstu un Baltijas valstu reģionā.
Sagatavošanas komanda Ziemeļvalstu un Baltijas valstu finanšu stabilitātes grupas (NBSG) ietvaros tika izveidota 2023. gadā. To vadīja Dānijas noregulējuma struktūra Finansiel Stabilitet. Mācību sagatavošanā grupu konsultēja ASV uzņēmums Oliver Wyman. NBSG sastāv no astoņu Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Finanšu ministrijām, centrālajām bankām, uzraudzības un noregulējuma iestādēm. Dalībvalstis ir vienojušās līdzīgas finanšu krīzes simulācijas turpmāk veikt regulāri.
Pārskats pieejams Financial Stability Company tīmekļa vietnē.