28. februārī Vidzemes inovāciju nedēļas ietvaros sadarbībā ar Cleantech Latvija rīkojām pasākumu par pārtikas sistēmu transformāciju un inovācijām. Tas bija izraisījis lielu interesi, Valmiermuižā pulcējot uzņēmējus, publiskās pārvaldes darbiniekus, pētniekus, NVO sektora pārstāvjus un citus inovāciju nozares interesentus.
Kā vēsta pasākuma nosaukums “Pārtikas sistēmu transformācija: drosmīgas idejas un inovāciju loma industriālās simbiozes izveidei”, profesionāļi dalījās pieredzē un iedvesmojošos stāstos par resursiem vienā no aprites ekonomikas jomām – pārtikas rūpniecībā. Reģionālās attīstības un pilsētplānošanas eksperts Alberto Džakometi (Alberto Giacometti) prezentēja nesena pētījuma rezultātus par bio-industriālo simbiozi Baltijas jūras reģionā. Viņš ieskicēja nozares un terminoloģijas attīstības posmus, kā arī skaidroja progresa atšķirības dažādās Baltijas jūras reģiona valstīs un citus pētījuma secinājumus.
Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova stāstīja par Vidzemes bioreģionu, kas ir teicams piemērs tam, kā veidot teritoriju, kurā papildus bioloģiskajai lauksaimniecībai kartēt reģionā pieejamos resursus, gādājot par vides ilgtspēju. Viņa uzskaitīja vietējos aprites ekonomikas piemērus un stāstīja par paveikto un iecerēto industriālās simbiozes jomā Vidzemes reģiona kontekstā.
Ar panākumu stāstiem un praktiskiem piemēriem dalījās divi celmlauži – Latvijas uzņēmumi, kuri uzstādījuši augstus mērķus aprites ekonomikas jomā. A/S Balticovo valdes loceklis, komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps stāstīja par uzņēmuma pieredzi ražošanas blakusproduktu pārvēršanā vērtīgā resursā – biometānā. Savukārt Cleantech Latvia izpilddirektore Evija Pudāne SIA BIOMUND valdes locekļa un pētniecības un attīstības vadītāja Kārļa Sama vārdā stāstīja, kādus papildu resursus var iegūt, audzējot insektus.
Paneļdiskusijā par bio-industriālās simbiozes attīstību Baltijas jūras reģionā piedalījās trīs valstu pārstāvji – Evija Pudāne no Latvijas, Dalia Miniataitė no Lietuvas un Alberto Džakometi no Zviedrijas. Eksperti vienprātīgi atzina, ka šajā nozarē snaudošais potenciāls ir milzīgs, taču vāji apgūts, jo ar to saistās virkne izaicinājumu, cita starpā tiesību aktu un pārrobežu sadarbības jomā.
Klātesošie atzina, ka ekspertu sacītais palīdzējis ne vien izprast terminu “bioloģiski industriālā simbioze”, bet arī apjaust šīs nozares potenciālu Latvijā. Pasākuma dalībnieki aicināja uzņēmējus uzdrīkstēties domāt lielākos mērogos, būt atvērtiem inovatīvām idejām un būt daļai no pārmaiņām. Satikšanās un zināšanu apmaiņa tam ir priekš noteikums, tāpēc Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs piedalās Vidzemes inovāciju nedēļā jau otro gadu pēc kārtas. Pasākumu vadīja Maija Kāle, padomniece ilgtspējas jautājumos.
PAPILDU UZZIŅAI
Nordregio pētījums industriālās simbiozes jomā