2. decembrī aizvadīta Veselības ministrijas rosināta un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas rīkota Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Visaptverošo vēža centru tīkla (ZBT) pārstāvju konference.
Dienas garumā profesionāļi uzstājās ar uzrunām un prezentācijām, un notika arī grupu diskusijas, lai rastu atbildes uz jautājumiem par ZBT līdzdalību Eiropas tīklos, kā arī par ZBT attīstību un ietekmes palielināšanu. Tika pārrunāts arī Visaptverošo vēža centru (CCC) sertifikācijas process Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs. Konferences atklāšanas uzrunas teica Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta Visaptverošā vēža centra direktors Mārcis Leja, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Normunds Staņevičs.
Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Visaptverošo vēža centru tīkls pirms dažiem gadiem izveidots kā neformāla sadarbības organizācija. Saskaņā ar Eiropas Vēža uzveikšanas plānu nevienlīdzības mazināšanai līdz 2030. gadam 90 % no Eiropas pacientiem ar onkoloģiskajām saslimšanām jānodrošina iespēja saņemt palīdzību kādā no Visaptverošo vēža centru iestādēm. Šādam centram jābūt katrā Eiropas valstī, turklāt centriem jāsadarbojas Eiropas līmenī, tādejādi veidojot ES Visaptverošo vēža centru tīklu. Lai gan Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Visaptverošo vēža centru tīkls vēl ir attīstības sākuma stadijā, tas Eiropas līmenī jau tiek minēts kā paraugs un veiksmes stāsts reģionālās sadarbības jomā.
Ziemeļvalstu un Baltijas valstu tīkla misija ir stimulēt sadarbību starp esošiem un topošiem visaptverošajiem vēža centriem šajā reģionā, nodrošinot pieredzes apmaiņu un pārrobežu zināšanu plūsmu, kā arī sekmējot sadarbību pētniecības jomā un zinātnisko atklājumu ieviešanā pacientu ārstēšanā un aprūpē.
Šāda tikšanās pirmo reizi notika kādā no Baltijas valstīm. Dalībnieki cita starpā iepazīstināja ar situāciju Visaptverošo vēža centru akreditācijas jomā savā pārstāvētajā valstī. Par situāciju Latvijā stāstīja RAKUS Latvijas Onkoloģijas centra vadītājs dr. Andrejs Pčolkins, bet Oslo Universitātes slimnīcas vadītājs Pers Magnuss Mele (Per Magnus Mæhle) iepazīstināja ar pašreizējiem procesiem EUnetCCC sertifikācijas jomā.
Klātesošie novērtēja politisko atbalstu sadarbībai un aktivitātēm onkoloģijas jomā, jo īpaši – Eiropas Parlamenta pārstāvja Ivara Ijaba politisko redzējumu un atbalstu, veselības ministrijas parlamentārā sekretāra Artjoma Ušuļska pausto atbalstu valstiskā mērogā, kā arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Normunda Staņeviča gatavību virzīt pārmaiņu vadību onkoloģijas jomā. Tas liecina par labvēlīgu vidi starptautiskās sadarbības attīstībai reģionā, kā arī pieredzes apmaiņas vizītēm un dalībai darba grupās, taču sadarbības attīstības noteicošais faktors ir Latvijas speciālistu iesaiste.
Raksts tapis sadarbībā ar SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca”.