5. septembrī mākslas telpā “DUO” tika atklāta izstāde “No White Flags”, kas būs apskatāma līdz 27. septembrim. Izstāde noslēdz starptautisko mākslas rezidenci “SustainARTability”, kas pulcēja 17 jaunos māksliniekus no visas Eiropas.
Mākslas rezidence “SustainARTability” ir Latvijas Mākslas akadēmijas un Eiropas Savienības valstu kultūras institūtu apvienības (EUNIC) kopprojekts, kura ietvaros mākslas studenti no Latvijas un citām Eiropas valstīm – Apvienotās Karalistes, Austrijas, Dānijas, Francijas, Grieķijas, Itālijas, Somijas, Spānijas un Vācijas – desmit dienas apmeklēja pieredzējušu pasniedzēju vadītas darbnīcas un noslēgumā radīja mākslas darbus dabas ilgtspējas un klimata pārmaiņu tematikā. Katra mākslas darba pamatā ir balts karogs kā kapitulācijas simbols. Visiem māksliniekiem tika dots vienāds uzdevums – radīt mākslas darbu par ilgtspējas tēmu, atspoguļojot savu individuālo nostāju šajā jautājumā.
Starptautiskās rezidences ļauj māksliniekiem iepazīt dažādas kultūras, paplašināt savu pasaules uztveri, ļauties kopradei un veidot sakarus ar māksliniekiem citās valstīs. Izstādes atklāšanas uzrunā viena no mentoriem, māksliniece Ieva Stalšene, projekta pamatdomu skaidroja šādi:
“Šī izstāde nemainīs pasauli kā uz burvja mājiena. Tā arī neapgrūtina skatītājus ar tabulām vai sarežģītiem datiem. Tās nolūks ir rosināt diskusijas, vienoties kopīgā emocionālā līdzpārdzīvojumā un aizsākt sarunu laikmetīgās mākslas valodā, vēstījuma nodošanai izmantojot materiālus, skaņu, video, grafiku, glezniecību un instalācijas.”
Projektā iecerēts panākt skatītāju līdzdalību, tādējādi uzlabojot sabiedrības izpratni par ilgtspējas jautājumiem un aizsākot diskusijas par šo tik aktuālo tēmu. Līdz pat izstādes atklāšanas dienai nebija skaidrs, kāds būs izstādes galarezultāts, taču kopstrādes procesā, kas aizsākās kā piedzīvojums nezināmajā, radās māksla. Ieva sacīja, ka ierosme izstādei radās, atminoties viņas priekšstatu bērnībā par gaišo nākotni prestatā skarbajai dzīves realitātei, kas šobrīd atspoguļojas ziņu virsrakstos. Atklāšanas uzrunā viņas sacītais par šķietamu ekoloģisku personisko bojāeju liek aizdomāties, cik aktuālas šādas pārdomas varētu būt lielai daļai mūsdienu jauniešu.
Izceļot pozitīvo, viņa uzsvēra priekšrocības, ko sniedz mākslinieku tikšanās šādās rezidencē, – tā ir iespēja uz brīdi apturēt realitāti, aizmirst ikdienas rūpes, dziļi ievilkt elpu un sastapties ar savu personīgo kailo priekšstatu par notikumiem pasaulē. Iedziļinoties talantīgo jauno mākslinieku darbos, var sajust sāpes, apņēmību un cilvēcību, ko viņi centušies izteikt savos darbos. Strādājot kopā šajā projektā, dažādu tautību studenti veidoja profesionālus kontaktus, veicinot izpratni par klimata pārmaiņām un palīdzot viens otram rast radošus un ilgtspējīgus risinājumus radošu ideju pārvēršanai mākslas darbā.
Katrs darbs ir unikāls, un katrs mākslinieks piedāvā atšķirīgu interpretāciju par vienojošo tēmu. Kādā no tiem atainoti bruņurupuči un zvejas tīkli, bet citā – baltie karogi, kas simbolizē padošanos. Kāds no darbiem bija arī starptautiska un starpdisciplināra sadarbība – Somijas, Latvijas un Itālijas mākslas studentu radīts videoklips. Māksliniece no Latvijas studē glezniecības nodaļas, Somijas māksliniece studē vizuālo mākslu, bet Itālijas māksliniekce – video instalācijas. Viņas radīja audiālu stāstu par Baltijas jūru, izmantojot atsauci uz latviešu mitoloģisko tēlu Jūras māti. Lai nodotu vēstījumu, baltais karogs pārtapa zvejnieku tīklā. Somijas jaunās mākslinieces Pihla Vaisanen (Pihla Väisänen) dalību projektā atbalstīja Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.
“Mēs sadraudzējāmies jau pirmajā dienā, un uzreiz bija skaidrs, ka mums jāstrādā kopā,” stāsta viena no māksliniecēm. “Senāk Jūras mātei ziedojām, lai pielūgtu jūrnieku drošu atgriešanos mājās, taču mūsdienās jūrai dodam tikai piesārņojumu – galvenokārt lauksaimniecības radīto piesārņojumu.”
Simboliskais baltais karogs ir vienojošais elements visiem mākslas darbiem, kuri nodos spēcīgo vēstījumu, katram māksliniekam atgriežoties dzimtenē. Tas aicina nepadoties – nepieļaut “baltā karoga plivināšanas” cīņā pret klimata pārmaiņām. Ieva Stalšene to uzsvēra arī izstādes atklāšanas uzrunā, rosinot klātesošajos spēcīgas pārdomas:
“Mūsu virzītājspēks ir cerība, ka atteikšanās padoties izrādīsies mūsu visu glābiņš.”
Izstāde apskatāma līdz 27. septembrim.
Norises vieta: Mākslas telpa “DUO”, Kronvalda bulvāris 4.
Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai plkst. 12–18.
Ieeja: bez maksas.
Projektu organizē EUNIC Latvija sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un ar EUNIC Klastera fonda finansiālu atbalstu. EUNIC ir kultūras institūtu un organizāciju tīkls, kurā pārstāvētas vairāk nekā 100 valstis no visas pasaules un 140 klasteru tīklu – dalībnieki no visām ES dalībvalstīm un asociētajām valstīm. Kultūras institūtu sadarbības projekts stiprina attiecības gan institucionālā, gan personīgā līmenī starp studentiem, Eiropas institūcijām un universitātēm.
Latvijā EUNIC sadarbības partneri ir British Council Latvijā, Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, Gētes institūts Rīgā, Francijas institūts Latvijā, Austrijas vēstniecība, Grieķijas vēstniecība, Itālijas vēstniecība, Spānijas vēstniecība un Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā.
Foto: Didzis Grodzs