24. oktobrī, Rīgā notika otrā HROMADA (Ziemeļvalstu un Baltijas zināšanu tīkla ieguldījums Ukrainas atjaunošanā) konference “Stiprinot Ukrainu: Zināšanu apmaiņa ilgstspējīgai nākotnei”.
Konferenci rīkoja Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāte (LU ESZF) sadarbībā ar Ziemeļvalstu un Baltijas valstu zināšanās balstītu ieguldījumu tīklu Ukrainas atjaunošanai (HROMADA), ar Ziemeļvalstu Ministru padomes atbalstu un sadarbībā ar NordForsk. Ministru padome pozitīvi vērtē iespēju tīkla darbību atbalstīt arī nākamo divu gadu periodā. Ziemeļvalstu Ministru padomes reģionālos birojus Baltijas valstīs pārstāvēja Lietuvas biroja vadītāja Helēna Nilsone (Helen Nilsson).
Četrās ekspertu paneļdiskusijās tika pārrunātas šādas tēmas:
1) Ukrainas integrācija Eiropas Savienībā;
2) Ukrainas bēgļi Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs;
3) garīgā veselība: kā Ziemeļvalstis un Baltijas valstis var atbalstīt Ukrainas iedzīvotājus;
4) Ukrainas bērnu izglītība kara laikā: izaicinājumi un labākā pieredze Ukrainā un ārvalstīs.
KONTEKSTS
Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, Ministru padome pārtrauca sadarbību ar Krieviju. Drīz pēc tam tika nolemts izveidot HROMADA tīklu, kas apvieno Ziemeļvalstu un Baltijas pētniekus un ekspertus, kuri specializējas Ukrainas jautājumos. Šajā sadarbības tīklā speciālisti cieši sadarbojas ar Ukrainas pētniekiem un ekspertiem, lai labāk izprastu notikumu gaitu Ukrainā un lai nākotnē palīdzētu atjaunot un attīstīt kara plosīto valsti. Zināšanās balstīti lēmumi ir vērtība, tāpēc HROMADA tīkla loma Ukrainas atjaunošanā ir nenovērtējams.
Par konferenci un Ziemeļvalstu-Baltijas sadarbības tīklu HROMADA vairāk var uzzināt šeit.
Vienlaikus 24. oktobrī, Rīga notika arī Starptautiskās Krimas platformas 3. parlamentārais samits, kurā tika spriests par Krievijas agresijas globālo ietekmi. Ziemeļvalstu pārstāvji piedalījās abos pasākumos.
Tematiski saistīts arī 29. oktobrī organizācijas NordForsk rīkotais tiešsaistes seminārs “Migrantu pieplūdums pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā: integrācijas un pārvaldības dinamika Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs”. Programma un reģistrācija.
NordForsk ir Ziemeļvalstu Ministru padomes 2005. gadā izveidota organizācija, kas nodrošina finansējumu un veicina Ziemeļvalstu sadarbību pētniecības jomā. NordForsk dalībnieki ir valsts pētniecības institūti, universitātes un citas pētniecības struktūrvienības. Vairāk par organizāciju NordForsk.