Divu gadu garumā, no 2022. gada oktobra līdz pat 2024. gada 30. septembrim, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā kā asociētais partneris atbalsta projekta “Bioloģiskā pārtika skolu maltītēs” (“BSR Food Coalition”) īstenošanu. Projekta mērķis ir palielināt bioloģisko pārtikas produktu īpatsvaru skolu maltītēs no vietējiem ražotājiem, maziem un vidējiem lauksaimniekiem.
Viens no rīkiem ir programma “Farm to School”, kas jau vairākus gadus tiek veiksmīgi īstenota Karlštates (Karlstad) reģionā Zviedrijā. Ar tās palīdzību ir uzlabota skolu ēdināšanas sistēma un izveidotas sistemātiskas pārtikas aprites ķēdēs. Karlštates pašvaldība vairāku gadu garumā mērķtiecīgi pilnveidojusi maltītes, nodrošinot sabalansētu uzturu vietējās izglītības iestādēs. Karlštates pašvaldības šefpavāri gadu gaitā ir uzkrājuši pieredzi, kā saskaņot skolēnu vēlmi pēc garda ēdiena, ražotāju un pārtikas piegādātāju sortimentu, pašvaldības budžetu un arī rūpes par dabu.
2023. gada oktobra beigās un novembra sākumā sadarbībā ar Karlštates pašvaldību Latgalē notika profesionālās pieredzes apmaiņas seminārs un darbnīcas. Skolu pavāri no Daugavpils, Rēzeknes, Ludzas, Balvu un citiem novadiem, aptverot visas Latgales reģiona pašvaldības, piedalījās Zviedrijas pavāru un uztura speciālistu meistarklasēs: 30. un 31. oktobrī Daugavpilī un 3. novembrī Rēzeknē.
Meistarklasi vadīja trīs speciālisti no Zviedrijas:
- Alens Grenārds (Alain Grenard) – Karlštates pašvaldības galvenais uztura speciālists ar vairāk nekā 15 gadu pieredzi skolu ēdināšanas jomā. Viņš ir šefpavārs, lauksaimniecības speciālists un “Farm to School” programmas mentors. Viņa pārziņā ir 150 skolu pavāru darbs;
- Andreass Maninerbijs (Andreas Maninnerby) – virtuves vadītājs Sundsta-Älvkullegymnasiet ģimnāzijā Karlštatē;
- Antons Uterstrēms (Anton Utterström) – virtuves vadītājs Fredricelundsskolan skolā Karlštatē.
Latgales reģiona pašvaldības un to izglītības iestādes aktīvi iesaistās šī projekta daudzveidīgajās aktivitātēs, tostarp konferencē “No saimniecības līdz skolai – ritenis nav jāizgudro divreiz”. To organizēja Latgales plānošanas reģions sadarbībā ar Karlštates reģiona pašvaldību, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroju Latvijā un SIA “Latvijas lauksaimniecības un izglītības centrs”. Pieredzes apmaiņas pasākuma ietvaros Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas-liceja direktore Irina Paura Zviedrijas pārstāvjiem pastāstīja par skolas paveikto ēdināšanas procesa uzlabošanā un projekta mērķu īstenošanā. Viņa ieskicēja arī to, kā notiek sadarbība ar vietējiem ēdinātajiem un kādi papildinājumi Latvijas tiesiskajā regulējumā nepieciešami, lai uzlabotu maltītes Latvijas skolās.
Mērķauditorija: vietējie bioloģiskās pārtikas ražotāji, skolu administrācija, pašvaldību pārstāvji, skolēni, vecāki. Projekts vēl nav noslēdzies, tomēr jau ir vērojama tā pozitīvā ietekme. Projekta laikā dalībnieki ir paplašinājuši zināšanas par veselīgu un sabalansētu uzturu, un ir uzlabojusies izpratne par dabai labvēlīgu dzīvesveidu un tā nozīmi ne vien skolu maltītēs, bet arī ikviena cilvēka ikdienā. Projekts ir palīdzējis arī nodibināt vērtīgus sakarus turpmākai sadarbībai vietējā, reģionālā un starptautiskā mērogā. Paredzēts, ka projekta rezultātā uzlabosies Latgales reģiona vietējo bioloģiskās pārtikas ražotāju konkurētspēja, tiks saīsināta bioloģisko pārtikas produktu izplatīšanas ķēde un uzlabosies arī vietējās produkcijas patēriņš.
Projektu “BSR Food Coalition” līdzfinansē Eiropas Savienība Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.–2027. gadam ietvaros. To koordinē Latgales plānošanas reģions un atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā. Projekta partneri Latvijā ir Latgales plānošanas reģions un Kurzemes plānošanas reģions.
Mūsu birojā šo projektu koordinē kolēģis Vadims Murašovs no Daugavpils filiāles.
Par projektu vairāk var uzzināt šeit vai programmas mājas lapā www.interreg.lv/lv.
Papildu lasāmviela: Ziemeļvalstu Ministru padomes pētījums “8 megatendences, kas ietekmēs pārtikas nākotni Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā”.