10. maijā Daugavpilī, Rotko muzejā, Zviedrijas vēstniece Latvijā Kārina Hēglunde (Karin Höglund) atklāja eksperimentālā tekstilmākslas projekta “Re Rag Rug” izstādi.
Šī izstāde ir Zviedrijas mākslinieču Katarinas Brieditis un Katarinas Evans projekts, kas sastāv no divpadsmit unikāliem paklājiem divpadsmit dažādās bezsteļļu tehnikās. Divpadsmit mēnešu laikā tapušie “Re Rag Rug” darbi izgatavoti no dažādu veidu tekstilizstrādājumu gabaliem – tekstilražošanas atkritumiem un novalkātiem apģērbiem. Šos šķietami nevērtīgos materiālus mākslinieces radoši lika lietā, izmantojot dažādas tehnikas – šūšanu, pīšanu, tamborēšanu, adīšanu, mezglošanu, tīšanu, griešanu, aplikāciju, izšūšanu, krāsošanu un batikošanu –, iegūstot dažādus strukturālus efektus un reljefus, trīsdimensiju formas.
Mākslinieces strādāja, ļaujoties eksperimentiem un izpausmes brīvībai, tomēr izvirzītais mērķis bija augsta mākslinieciskā vērtība. Tas panākts, darbos izmantojot pārstrādātus materiālus. Mākslinieces skaidro: “Dizaina process sākas starp mūsu rokām un materiālu, mums meklējot tehnikas, kas izceltu katra materiāla labākās, neatkārtojamās īpašības. Tam seko mākslinieciskais process, kura gaitā mēs saskatām iespējas un kvalitātes, kuras izvērst un attīstīt, potenciāli bagātināt un transformēt. Ierobežotā krāsu palete ir papildu izaicinājums un iedvesmas avots.”
“Re Rag Rug” paklāji ir izrādīti Austrālijā, Honkongā, Francijā, Itālijā, Japānā, Lielbritānijā un Zviedrijā. Izstādes plašais tvērums ir stiprinājis mākslinieču pārliecību par paklāja nozīmi cilvēka dzīvē un ļāvis secināt, ka ne vien dizains un tekstils, bet arī materiālu patēriņš, pārstrāde un ilgtspēja ir aktuāli visā pasaulē.
Pirms izstādes abas mākslinieces vadīja darbnīcu Mākslu izglītības kompetences centra “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola „Saules skola”” tekstilprogrammas studentiem. Viņas stāstīja par darbu tapšanas gaitu un par ilgtspēju un radošo ideju mākslas darbu pamatā. Studentus īpaši interesēja detalizētais stāstījums par mākslas darba koncepciju un izmantotajām tehnikām.
Izstāde Rotko muzejā bija apskatāma līdz 18. maijam, kad Latvijā jau divdesmito reizi notika starptautiskais muzeju pasākums “Muzeju nakts”, pulcējot vairāk nekā 180 770 apmeklētāju. Visvairāk reģistrēto apmeklētāju – 13 525 – bija Rotko muzejā, kura ieejas foajē bija izvietota šī izstāde.
Pēc tam izstāde tika pārvesta uz Rēzekni, kur tā izvietota koncertzāles GORS ieejas galerijā. Atklāšanas runā 21. maijā mūsu kolēģis Vadims Murašovs pateicās māksliniecēm un sadarbības partneriem un, uzsverot mākslas potenciālu rosināt sarunu par ilgtspējīgu dzīvesveidu un tā nozīmi ilgtermiņā, viņš arī akcentēja paklāju daudzveidīgo dabu un spēju mainīt telpas akustiku, kam koncertzālē var būt izšķiroša nozīme.
Rēzeknē izstāde apskatāma līdz 16. jūnijam.
Ieeja: bez maksas.