No 24. aprīļa līdz 6. jūlijam ar plašu izstāžu un izglītības pasākumu programmu norisināsies Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2025, vārdu dodot Baltijas un citu valstu jaunajiem māksliniekiem un kuratoriem, kuri saturiski pievērsušies tēmas “neredzams, bet klātesošs’’ aspektiem.
Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) dibināta 2015. gadā, un programma NEXT 2025 norisināsies tās 10 gadu jubilejā. RFB starpgadu programmas nosaukums NEXT (tulkojumā no angļu valodas “nākamais”) ietver ideju par kustību. Nākamais ir pāreja, kas nekad nav droša, paredzama vai iepriekš zināma, ar savu tiešo un neatgriezenisko klātbūtni pastāvīgi jautājot – vai nākamajam ir kāda saistība ar bijušo? NEXT nodrošina platformu jauniem, perspektīviem māksliniekiem un kuratoriem, kuri piedāvā oriģinālu, laikmetīgu skatījumu un ar saviem darbiem mudina izzināt attēla spēku. NEXT 2025 programmas centrālie notikumi ir konkursu “Meklējam jauno fotogrāfijā!” un “Jaunais kurators!” uzvarētāju izstādes.
Trīs izstāžu veidošanā piedalījušies arī mākslinieki no Ziemeļvalstīm.
1. Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT 2025 balvas “Jaunais kurators!” ieguvējas Robertas Atrastes izstāde “Birokrāts, kurš slepeni lasa dzejoļus”
No 25. aprīļa līdz 6. jūnijam.
Latvijas Mākslas akadēmijas eksperimentālā izstāžu telpa “Pilot”, Vāgnera iela 3, Rīga.
Darba laiks: no otrdienas līdz sestdienai plkst. 12–18. Ieeja bez maksas.
Atklāšana: 24. aprīlī plkst. 18.
Dalībnieki: Jons Hantingtons (John Huntington, Zviedrija), Arta Kauliņa (Latvija), Sāra Kregholta-Trīra (Sara Krøgholt Trier, Dānija), Katarīna Mudista (Katariin Mudist, Igaunija), Evija Pintāne (Latvija).
2. Norvēģijā dzīvojošas mākslinieces Lesjas Vasiļčenko (Lesia Vasylchenko) personālizstāde “Hronosfēra”.
No 9. maija līdz 6. jūlijam.
Izstāžu zāle “Rīgas Laikmetīgās mākslas telpa” Intro zāle, Kungu iela 3, Rīga.
Darba laiks: no otrdienas līdz svētdienai plkst.11–18.
Kuratores: Inga Brūvere (Latvija), Mariē Šēvolda (Marie Sjøvold, Norvēģija). Ieejas maksa: 5 eiro.
3. Ārtelpas projekts “Paredzējumu e-sejas jeb kā lasīt sejas”. Mākslinieks: Jao Šancjiņ (Sheung Yiu, Honkonga/Somija).
9.–22. jūnijs.
Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietas
Šis projekts rosina domāt par cilvēka raksturu un likteni pēc viņa sejas vaibstiem. Vizuālajā pētījumā Jao Šancjiņ izmanto savu seju, kuru pakļauj dažādiem procesiem, ar jauno tehnoloģiju rīkiem pārbaudot senas Austrumu un Rietumu sabiedrībās izstrādātas tradīcijas.
Kuratores: Inga Brūvere (Latvija), Mariē Šēvolda (Norēģija).
NEXT – 2025 ietvaros tiks atklātas arī vairākas citas izstādes. Ir sagatavota arī izglītības programma un notiks tematiskas lekcijas, diskusijas un darbnīcas, turpinot analizēt izstādēs skartās tēmas un tiecoties izzināt attēla lomu mūsdienu pasaulē. RFB – NEXT 2025 izstāžu un pasākumu norises vietās varēs iegādāties īpašu programmas izdevumu, kas vēl plašāk pievērsīsies notikumos apskatītajiem jautājumiem.
Ziemeļvalstu mākslinieki, kuru dalību atbalsta Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā: Jons Hantingtons (Zviedrija), Sāra Kregholta-Trīra (Dānija), Jao Šancjiņ (Honkonga/Somija) un Lesia Vasylchenko (Ukraina/Norvēģija). Par māksliniekiem vairāk var uzzināt šeit.
Rīgas Fotogrāfijas biennāles PROGRAMMA.
Attēls: Rūdu Ulasa “Sarežģītie objekti”, 2021–2025, fragments.