2015.gada 3. un 4. jūlijā, Cēsu Pils parkā norisinājās pirmais sarunu festivāls “LAMPA”. Pirmo reizi Latvijas festivālu vēsturē, festivāla centrā bija sarunas un diskusijas. Divās iedvesmas un dzīvesprieka pilnās dienās sarunu festivāls “LAMPA” piedāvāja bagātīgu 50 dažādu notikumu programmu uz dažādām skatuvēm un teltīs. Sarunu festivāls, kādi pēdējo gadu laikā jau kļuvuši par jaunu tradīciju Ziemeļvalstīs, tika rīkots ar mērķi radīt platformu, kas veicinātu sabiedrības iesaistīšanos sabiedriskajos un pilsoniskajos procesos, tādējādi stiprinot Latvijas kā demokrātiskas valsts attīstību. Līdzās dažādu žanru un tēmu sarunām, festivālā bija iespēja piedzīvot arī unikālus kultūras notikumus. Festivāla programma tika radīta, kopā līdzdarbojoties dažādām organizācijām un diskusiju kultūras entuziastiem.
Sarunu festivāla “LAMPA” organizatori un idejas izlolotāji – fonds atvērtai sabiedrībai “DOTS” - festivāla notikumu veidošanā ap sevi sapulcējuši vairāk kā 100 Latvijā pazīstamu un aktīvu domubiedru no dažādām organizācijām un institūcijām. Festivāla notikumu veidošanā iesaistījušās jau vairāk kā 30 dažādas organizācijas – valsts, nevalstiskā un privātā sektora pārstāvji, kuriem rūp Latvijas kā demokrātiskas valsts nākotne.
Ziemeļvalstu Ministru padomes birojas Latvijā sarunu festivālā "Lampa" piedalījās ar informācijas telti un organizēja diskusiju par vārda brīvību un neatkarīgo žurnālistiku Krievijā. Diskusija notika 4. jūlijā plkst. 12:00 - 13:45 uz sarunu festivāla “LAMPA” skatuves “Izgaismo”. Diskusija sniedza unikālu iespēju no pirmavota - Krievijas žurnālistu veidotā interneta portāla "Meduza" - izzināt Latvijai ļoti aktuālu tēmu par Krievijas izvērsto informācijas karu. Diskusijā piedalījās žurnālisti, kas atradušies šī kara epicentrā – bijušais žurnāla “Afiša” galvenais redaktors Jurijs Šaprikins, “Meduza” galvenā redaktore Gaļina Timčenko un “Meduza” galvenās redaktores vietnieks Ivans Kolpakovs. Sarunā žurnālisti meklēja atbildes uz jautājumiem, kā neatkarīgo žurnālistiku ietekmē informācijas karš, kā ir mainījusies žurnālistika Krievijā, kur beidzas cenzūra un sākas pašcenzūra, un kādēļ Krievijas neatkarīgie žurnālisti izvēlas strādāt ārpus savas dzimtenes. Diskusija notiks krievu valodā.
Ar Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā atbalstu uz Almedāles nedēļu Visbijā, Zviedrijā, devās Krievijas žurnālistu veidotā interneta portāla «Meduza» redaktore Gaļina Timčenko, lai kopā ar Starptautiskā preses un vārda brīvības organizācijas pārstāvi Jonatanu Lundkvistu un Ziemeļvalstu Ministru padomes pārstāvi Marī Gestrinu runātu par mediju situāciju Krievijā. Vārda brīvība ir apdraudēta Krievijā un žurnālistiem, kas vēlas kritizēt politisko situāciju, ir lielas grūtības. Daži pat atstāj valsti, lai varētu turpināt strādāt savā profesijā. Ko Ziemeļvalstis var darīt, lai atbalstītu preses brīvību Krievijā?