Komunikācija par atkritumu apsaimniekošanu dažādās valstīs, un atsevišķos gadījumos arī pašvaldībās, ir atšķirīga. Tas rada neskaidrības iedzīvotāju vidū un galu galā noved pie neefektīvas atkritumu apsaimniekošanas. Tāpēc Dānijas Atkritumu asociācija, Dānijas pašvaldību savienība un Dānijas Vides aizsardzības aģentūra sadarbībā ar stratēģisko projektēšanas kompāniju «Futu» ir izstrādājuši vienotu piktogrammu sistēmu, ko var izmantot atkritumu šķirošanai visā Dānijā. Piktogrammu sistēma pašlaik tiek ieviesta vairākās Ziemeļvalstīs un Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes birojiem Igaunijā un Lietuvā vēlas šo projektu izvērsts arī Baltijas valstīs.
Baltijas valstīs milzīgs atkritumu daudzums nonāk atkritumu poligonos. To apstiprināja projekts «Ceļā uz tekstila aprites sistēmu Ziemeļvalstis un Baltijas valstīs», kas tika īstenots visās Baltijas valstīs. Latvijā līdz šim nav bijusi izstrādāts vienots atkritumu apsaimniekošanas dizains. Šī iemesla dēļ Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir ļoti ieinteresēta vienotu atkritumu apsaimniekošanas piktogrammu ieviešanā visā Latvijā.
Atkritumu piktogrammu standartizācija dotu labumu ne tikai iedzīvotājiem, atvieglojot pariezu atkritumu šķirošanu, bet tas būtu ieguvums arī ražotājiem, jo notiektais marķējums vienkāršotu informāciju uz iepakojuma. Vienota piktogrammu sistēma reģionā nodrošinātu to, ka iedzīvotāji un ražotāji izmanto vienu un to pašu informāciju, neatkarīgi no tā, kur viņi atrodas. Iesaistīto valstu valdībām šis projekts būtu iespēja parādīt citām valstīm un ES labās prakses piemēru, kā Ziemeļvalstu un Baltijas reģions veido vienotu komunikāciju atkritumu apsaimniekošanā.
Aprites ekonomika ir Eiropas zaļās izaugsmes stratēģijas pamatā. Piktogrammas projekts ir daļa no risinājuma ļoti svarīgai aprites ekonomikas jomai, proti, atkritumu plūsmai un apsaimniekošanai. Palīdzot risināt atkritumu apsaimniekošanas komunikācijas jautājumus, projekts būs nozīmīgs ieguldījums Ziemeļvalstu Ministru padomes redzējumā par Ziemeļvalstu reģionu ka garantu vērienīgām un efektīvām ilgtspējības iniciatīvām un klimata risinājumiem.
2021. gada 23. februārī tika rīkots vebinārs “Tips & Tricks for the Baltics!” ar mērķi iepazīties ar jaunāko Ziemeļvalstu pieredzi atkritumu piktogrammu ieviešanas procesā.
2021.gada septembrī sadarbībā ar Vides un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pētījumu centrs SKDS veica aptauju par atkritumu šķirošanas paradumiem Latvijā. Pētījuma dati liecina, ka 76% Latvijas iedzīvotāju iesaistās atkritumu šķirošanā. Anketā bija iekļauti 11 dažādi atkritumu veidi (plastmasa, stikls, metāls, baterijas u.c.), un dati liecina, ka 18% šķiro tikai 1-2 atkritumu veidus, bet lielākoties ļaudis, kas šķiro, uzreiz izvēlas šķirot 3-4 (29%) vai vairāk nekā 5 (29%) atkritumu veidus. Tomēr 3 visvairāk sastopamos ikdienas atkritumu veidus ar plašākajām škirošanas iespējām – stikla un plastmasas iepakojumu, un papīru – šķiro tikai 37,8%. Un to cilvēku, kas norādītu, ka šķiro gan stiklu, gan plastmasu, gan papīru, gan baterijas, ir vien 27,5%. Tika aptaujāti 1017 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Ar pilnu pētījuma rezultātu ziņojumu var iepazīties šeit: Atkritumu šķirošanas esošās prakses Latvijā. Aptauja bija daļa no Ziemeļvalstu Ministru Padomes biroja un VARAM īstenotā projekta “Dānijas piktogrammu sistēmas pielāgošana Baltijas valstīs”, kura laikā Latvijas uzņēmēji, pašvaldību pārstāvji, atkritumu apsaimniekotāji, nevalstiskās organizācijas iepazīstināti ar Ziemeļvalstīs izmantoto piktogrammu sistēmu atkritumu šķirošanā. Šāda sistēma varētu būt labs rīks šķirošanas vienkāršošanai gan Latvijā, gan citur Eiropā. Piktogrammu sistēmas ieviešana pašvaldībām, atkritumu apsaimniekotājiem un uzņēmējiem ir brīvprātīga.
2022. gada 16.-17.jūnijā notika projekta “Dānijas piktogrammu pielāgošana Baltijas valstīs” noslēguma seminārs, kurā piedalījās partneri un iesaistītās puses no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Dānijas, lai dalītos pieredzē par sasniegumiem un grūtībām projektā, kā arī lai diskutētu par iespējamiem nākotnes scenārijiem atkritumu šķirošanas atvieglošanai ne tikai Baltijas valstīs, bet visā Eiropas Savienībā.
Semināra pirmajā dienā tika apmeklēta Rīgas Tehniskā Universitāte, kuras teritorijā uz atkritumu konteineriem jau izlīmētas piktogrammas sadzīves atkritumiem, stikla pudelēm un burkām, kā arī vieglajam iepakojumam: plastmasai, papīram un kartonam, metāla bundžām. Tā kā sistēma RTU ieviesta tikai aizvadītajā gadā, kad atkritumu rašanās un izmešanas paradumus nopietni ietekmējusi arī COVID-19 pandēmija un ar to saistītie ierobežojumi, šobrīd ticamus secinājumus par piktogrammu ietekmi uz studentu un darbinieku atkritumu šķirošanas panākumiem izdarīt nevar.
Semināra otrajā dienā pieredzē dalījās Dānijas Atkritumu asociācijas pārstāvis Nils Toftegārds, iezīmējot Dānijā izveidoto piktogrammu ceļu tālāk uz citām Ziemeļvalstīm, Baltijas valstīm un nākotnē – arī uz citām Eiropas Savienības valstīm. Kolēģi no Lietuvas dalījās ar veiksmīgo pieredzi, ieviešot piktogrammas Viļņas šķirošanas laukumos, kā arī iepazīstināja ar plāniem turpināt darbu citās Lietuvas pašvaldībās. Tā kā Igaunijas pārstāvji nedaudz izmainījuši pašu piktogrammu dizainu, viņi uzsvēra tieši krāsas nozīmi šķirošanas sistēmas attīstībā. Arī Latvijas projekta partneri dalījās ar sasniegto – par piktogrammām informētas visas iesaistītās puses, kā arī izveidota mājaslapa latviešu valodā, kurā ikviens var lejuplādēt pašus piktogrammu failus, kā arī iepazīties ar noteikumiem un ieteikumiem to lietošanai.
Piktogrammu sistēma kļūst visaptveroša tad, ja tajā iesaistās arī ražotāji, uz savām precēm un iepakojumiem iestrādājot piktogrammas, lai preces mūža beigās būtu vieglāk saprast, kurā konteinerā to būtu pareizi ievietot. A/S Balticovo komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps dalījās ar savu – ražotāja – viedokli par to, kas būtu nepieciešams, lai ražotājs būtu ieinteresēts iesaistīties piktogrammu sistēmā.
Noslēgumā projekta partneri diskutēja par iespējamo projekta turpinājumu un soļiem, kas jāveic, lai ar piktogrammu ieviešanu varētu atvieglot atkritumu šķirošanu pēc iespējas lielākam iedzīvotāju skaitam dažādās pašvaldībās un dažādās valstīs.
Projekta ietvaros ir izveidota mājas lapa https://piktogrammam.lv,kur var iepazīties ar ieteikumiem un noteikumiem piktogrammu lietošanai, kā arī pieejami faili, kur var lejupielādējiet visas 32 piktogrammas dažāda izmēra piktogrammu izgatavošanai.
Projekta sadarbības partneri: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija Latvijā, Vides ministrija Igaunijā, Vides ministrija Lietuvā, Things Foundation Igaunijā, NVO Mes Darom Lietuvā, Dansk Affaldsforening Dānijā un Avfall Sverige Zviedrijā, konsultāciju aģentūra Sustainable Tips, Climate-Kic - Latvia.
- Piktogrammas atkritumu šķirošanai
- Atkritumu šķirošanas esošās prakses Latvijā
- Aptaujas rezultātu apkopojums
- Lietotāju rokasgrāmata latviešu valodā
- Lietotāju rokasgrāmata krievu valodā
- Lietotāju rokasgrāmata angļu valodā
- Dānijas piktogrammu sistēma: īsa vēsture un notikumi, Niels Toftegaard, Dānijas Atkritumu asociācijas komunikācijas konsultants
- Ziemeļvalstu piktogrammu sistēma: īss kopīgā darba un projekta apraksts. Zviedrijas pieeja, Anna-Karina Gripwall, Avfall Sverige komunikācijas vadītāja
- Piktogrammu sistēma: Somijas pieredze, Kaisa Halme, KIVO, Somija, komunikācijas vadītāja
- Atkritumu piktogrammu sistēma: Latvija Radio 1 raidījums "Zināmais nezināmajā", 24.02.2021