“Ar nelielu manu draugu palīdzību” (“With a Little Help from My Friends”) ir Ukrainas un Latvijas mākslas apmaiņas un izglītības projekts, ko Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā veidoja sadarbībā ar komiksu izdevniecību “kuš!” un Ziemeļvalstu māju Reikjavīkā. Projekta ietvaros notikuši vairāki pasākumi un aktivitātes, par ko vairāk pastāstīts turpmāk šajā rakstā. Projekta nolūks bija tuvināt Ukrainas un Latvijas māksliniekus, mācīties vienam no otra un veidot jaunus sakarus turpmākai sadarbībai.
27. jūnijā projekts aizsākās ar trīs ukraiņu komiksu mākslinieču un ilustratoru vieslekciju. Anna Sarvira, Bohdana Zajaca (Bohdana Zaiats) un Žeņa Olijņika (Zhenya Oliinyk) stāstīja, kā top viņu māksla laikā, kad Krievija ir iebrukusi Ukrainā. Mākslinieces pauda gandarījumu par iespēju nodot savu māksliniecisko vēstījumu, popularizēt reģionālo mākslu un paplašināt kontaktpersonu loku, lai sekmētu mākslinieku starptautisko sadarbību. Sarunas ar māksliniecēm notika Ziemeļvalstu Ministru padomes birojā Rīgā. Par māksliniecēm vairāk var uzzināt šeit, kur pievienotas arī saites uz viņu oficiālajiem Instagram profiliem.
No 28. līdz 30. jūnijam P. Stradiņa Medicīnas Vēstures muzejā notika Ukrainas un Latvijas mākslinieču vadītas darbnīcas par šīm tēmām:
- Zlata Novikova (UA, LV): “Marijas Primačenko iedvesmotie nereālie dzīvnieki”;
- Rebeka Lukošus (LV): “Lēnais komikss un eļļas pasteļi”;
- Jana Ribkina (LV/UA): “Komēdija stāstniecībā”;
- Anna Sarvira (UA): “Vizuāli saistošs tēlu dizains”;
- Ženija Olijņika (UA): “Redakcionālā ilustrācija un vizuālā metafora”;
- Bohdana Zaiaca (UA): “Pētījums auto biokomiksu veidošanā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Rīgā”.
Trīs dienu laikā dalībnieki apmainījās prasmēm, pieredzēm un iespaidiem par ilustrāciju un komiksu tapšanu, kā arī izmēģināja jaunas vizuālo stāstu veidošanas metodes. Ukraiņu un latviešu mākslinieku sadarbības rezultātā tapa 17 karogi, kuri no 16. augusta līdz 19. novembrim bija apskatāmi Āgenskalna tirgū izstādē “Ar nelielu draugu palīdzību”. Izstādē ar saviem darbiem piedalījās gan darbnīcu vadītājas, gan vietējie, jaunie mākslinieki. Izstādes darbu autori: Anna Sarvīra, Bohdana Zaica, Ženja Olijņik, Zlata Novikova, Jana Ribkina, Rebeka Lukošus, Anna Vaivare, Betija Jakaite, Herta Balode, Hoder, Inga Ziemele, Jurijs Tatarkins, Katrīna Sadovņikova, Ksenija Tarasova, Madara Krēziņa un Xozusia.
Par izstādi vairāk var uzzināt un izstādes atklāšanas fotogrāfiju galeriju var apskatīt šeit.
Trīs mēnešu garumā – visu jūliju, augustu un septembri – Rīgā notika trīs mākslas rezidences. Katras rezidences ilgums – viens mēnesis. Iespēju strādāt rezidencēs izmantoja ukraiņu mākslinieki Bohdana Zaiats, Oļena Jekimova un Antonijs Rezņiks, lai veselu mēnesi netraucēti veltītu laiku saviem mākslas projektiem. Mākslinieku rezidencēs ierasti dzīvo mākslinieki no dažādām pasaules valstīm. Starptautiskā vide māksliniekiem ir būtiska ne vien kontaktpersonu loka, bet arī redzesloka paplašināšanai. Rezidences laikā katram māksliniekam bija iespēja arī prezentēt savu māksliniecisko ideju vai pieredzes stāstus kultūras telpā Bolderājā, Rīgā.
Izvēršot projekta reģionālo tvērumu, mākslinieku darbu izstāde ceļoja uz Krāslavu. 6. decembrī Krāslavas Mūzikas un mākslas skolā izstādi atklāja mūsu kolēģe Ieva Hermansone – šā projekta koordinatore. Atklāšanas runā viņa sacīja:
“Laikmetīgās mākslas darbi nereti izraisa pārdomas, asociācijas un emocionālu reakciju. Ar šo izstādi mēs vēlējāmies piedāvāt ikvienam gūt šādu pieredzi, īpaši uzsverot sadarbības un savstarpējās palīdzības un solidaritātes tēmu – no tā arī izriet izstādes nosaukums.”
Izstāde Krāslavā tika plaši atspoguļoja Latgales reģionālajos plašsaziņas līdzekļos gan latviešu, gan krievu valodā, piemēram, portālā Chayka.lv un vietējā laikrakstā “Ezerzeme”. Šāda veida publicitāte palīdz popularizēt ne vien Ukrainas un Latvijas mākslinieku darbu, bet arī Ziemeļvalstis un tās vienojošās vērtības. Sadarbību ar Krāslavas novada pārstāvjiem kopā ar Ieva Hermansone vadīja mūsu kolēģis Vadims Murašovs, kurš pārstāv Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā Daugavpils filiāli.
Nākamajā dienā pēc izstādes atklāšanas skolas telpās māksliniece Jana Ribkina vadīja darbnīcu jauniešiem, Krāslavas novada Mūzikas un mākslas skola izglītības programmas “Vizuāli plastiskā māksla“ audzēkņiem no Indras un Krāslavas. Dalībnieki varēja apgūt komiksu veidošanas pamatus un uzzināja, kā attīstīt savu iztēli, radot jaunus komiksu tēlus un veidojot nelielu komisku stāstu, ļaujoties fantāziju lidojumam vai liekot lietā savu dzīves pieredzi.
Projekta noslēgumā tiks izdota grāmata, kuras nosaukums sakrīt ar projekta un arī izstādes nosaukumu. Tā bez maksas tiks nodota visiem projekta dalībniekiem, atbalstītājiem, partneriem un draugiem, lai turpinātu izplatīt projekta pamatideju un atgādinātu, kāpēc ir būtiski tuvināt ne vien Ukrainas un Latvijas, bet arī citu valstu māksliniekus, kā arī mācīties vienam no otra un veidot jaunus sakarus turpmākai sadarbībai mākslas jomā.
Fotogrāfijas: Edīte Lukša